Menu Zamknij

Cantate Domini 3 Maja w Parafii Zwiastowania NMP w Dobrzyniewie Kościelnym

2 maja 2024 roku dzwoni do mnie Józef Piłsudski: „Piotrze czas ucieka wieczność czeka ale każdy z nas do tej wieczności się nie śpieszy. Czas ucieka warto wrócić do korzeni. Jedziemy 3 Maja 2024 roku do Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniewie Kościelnym”

3 Maja jest datą o wielkim znaczeniu dla Polaków, świętowanie Konstytucji 3 Maja 1791 jednej z pierwszych konstytucji w Europie i na świecie. W 2024 roku, ta patriotyczna atmosfera była szczególnie odczuwalna w Parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniewie Kościelnym, gdzie mieszkańcy i zaproszeni goście zgromadzili się, aby uczcić to wydarzenie.

Czesław Jakubowicz, w symbolicznym stroju Marszałka, wraz z lokalnymi damami z Dobrzyniewa Kościelnego, przyciągnęli uwagę zebranych. Msza patriotyczna, której przewodniczył proboszcz, ks. Leon Grygorczyk. Niezwykle poruszający moment nastąpił, gdy Cantate Domino Chór, pod batutą dyrygent Lidia Trojanowska, wykonał „Rotę”.

„Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!
Nie damy pogrześć mowy.
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep Piastowy.
Nie damy, by nas zgnębił wróg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!”

słowa Roty jak dzwon dudniły w mym sercu, poczułem się adiutantem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na zakończenie, Czesław Jakubowicz, odgrywający rolę Piłsudskiego, wygłosił przemówienie: ” „Czy potrzebujemy jeszcze większej mocy i opieki? 3 Maja to jest wszystko. To my składamy hołd naszym ojcom co bronili Niepodległości i Matce Bożej i jej Synowi, którzy nam królują”.

Wydarzenie to nie tylko umocniło wiarę i patriotyzm, ale również przypomniało o głębokich korzeniach, które łączą współczesnych Polaków z ich historycznym dziedzictwem.

Zwieńczeniem dnia była serdeczna rozmowa na temat lokalnej historii, którą Marszałek Piłsudski prowadził z ks. Grygorczykiem przy herbacie. Spotkanie to podkreśliło wagę lokalnej wspólnoty i jej znaczenie w narodowych obchodach.

Cantate Domini, czyli „śpiewajmy Panu” w języku łacińskim, to słowa, które idealnie oddają ducha tego dnia — ducha radości, wspólnoty i patriotyzmu, które są tak ważne dla Polaków, szczególnie w dniu, kiedy świętują swoją historię, wolność i niepodległość.

Z Dobrzyniewa, w dniu 3 Maja Czesław Jakubowicz przemówił: „kiedy żyjemy w wolnym kraju to do nas przemawia historia. Dzisiaj możemy uczestniczyć we mszy świętej składamy hołd Matce Boskiej Królowej Polsce i składamy hołd naszym Ojcom, którzy walczyli o Niepodległość. To przecież była pierwsza Konstytucja nazwana 3 MAJA pierwsza w Europie, a druga na Świecie. Wymiarze takim społecznym 3 Maja to jak się nam kojarzy jak pszczółka Maja. To na ruszczcie Naród Wolny ma czas na odpoczynek ma czas dla siebie dla rodziny dla przyjaciół i dla ojczyzny. Dzięki tym dwóm wydarzeniom historyczny Konstytucja 3 Maja i wymiarze duchowym Matka Boża”.

W tym dniu na głównych placach miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Kraków, czy Białystok, odbywały się równie uroczyste obchody. Jednak to właśnie lokalne społeczności, jak ta w Dobrzyniewie Kościelnym, przypominają, jak ważne jest, aby pamiętać o swoich korzeniach i pielęgnować dziedzictwo, które jest tak bliskie naszym sercom.

Redaktor Piotr Kiercel, GŁOS ŻUBRA gloszubra

Udostepnij:
Opublikowano wCHÓR CANTATE DOMINO