Menu Zamknij

Ministranci

„Kiedy mali chłopcy i młodzieńcy pełnią służbę ołtarza z radością i entuzjazmem, dają swoim rówieśnikom wymowne świadectwo doniosłości i piękna Eucharystii.” Jan Paweł II

Ministrant to osoba posługująca kapłanowi w czynnościach liturgicznych podczas Mszy świętej lub innych nabożeństw. Słowo „ministrant” pochodzi od łacińskiego słowa „ministrare”, to znaczy „służyć” (ministrans, -ntis ‘posługujący’). Ministrant jako sługa Chrystusa raduje się ze czci oddawanej Chrystusowi, bo służyć Mu oznacza z Nim królować, a służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna.

Starsi ministranci aktywnie włączają się w życie parafii służąc swoją pomocą w przygotowaniu żłóbka bożonarodzeniowego i Grobu Pańskiego a także biorą czynny udział w uroczystościach parafialnych. Młodsi ministranci mają również zajęcia praktyczne dotyczące służby liturgicznej. Ministranci bardzo chętnie włączają się do udziału w sztukach i apelach jakie przygotowuje schola naszej parafii. W czasie zbiórek omawiane są aktualne sprawy związane z rokiem liturgicznym, odbywają się również spotkania formacyjne.

Zapraszamy wszystkich chłopców począwszy od trzeciej klasy szkoły podstawowej do naszej Wspólnoty

10 Prawideł Dobrego Ministranta

  1. SŁUŻY CHRYSTUSOWI JAKO NAJWYŻSZEMU PANU.
  2. Sprawuje swą świętą służbę z najgłębszą czcią.
  3. Pragnie obowiązki swoje wykonywać jak najlepiej.
  4. Otacza szacunkiem swych rodziców i kapłanów.
  5. Słucha chętnie i bez sprzeciwu.
  6. Jest prawym kolegą.
  7. Odznacza się szczerością i nigdy nie kłamie.
  8. Jest czystym na ciele i na duszy.
  9. Jest zawsze pogodny i dla każdego uczynny.
  10. Stara się drugich zdobyć dla Chrystusa.
Udostepnij: