Menu Zamknij

Dobrzyniewo Duże

Krzyż

Obiekt: Krzyż przed domem
Położenie: ul. Szkolna
Histroia: Krzyż postawiony ok 1939 roku przez Józefa Wróblewskiego.

Krzyż drewniany, dębowy ok 5m wysokości. Zdwojone kuliście zakończone ramiona. Na przecięciu ramion cynkowa figurka Chrystusa nad nią blaszany ząbkowany łukowaty daszek. Na wysokości ok. pół metra od podstawy krzyża przymocowany mały kuty krzyżyk ozdobny, który przedtem znajdował się na jego szczycie. Na poprzecznym ramieniu krzyża znajdują się metalowe symbole: młotek i półksiężyc.

Kapliczka

Obiekt: Kapliczka przy drodze
Położenie: przy szosie do Knyszyna
Histroia: Postawiona w 1913 roku przez braci Ambrożego i Józefa Grzegorczyków

Zbudowana z cegły, przykryta stożkowatym, pokrytym blachą dachem zakończonym niedużym metalowym krzyżem. Od frontu dwie nieduże wieżyczki zakończone krzyżykami. W środku Figura Matki Boskiej. Na zewnątrz żeliwna tablica z napisem: „Na cześć Matki Najświętszy Maryi Panny oraz na pamiątkę wsi Dużego Dobrzyniewa na koloni znieśliśmy tę kapliczkę bracia Ambroży i Józef Grzegorczykowie 1913r.”

Krzyż

Obiekt: Krzyż przy drodze
Położenie: przy szosie do Knyszyna
Histroia: brak danych

Drewniany krzyż około 2 metrów wysokości. Na przecięciu ramion cynkowa figura Chrystusa.

Krzyż

Obiekt: Krzyż przy drodze
Położenie: ul. Sadowa
Histroia: brak danych

Kamienny fundament na nim dwustopniowy kamienny postument z napisem na pierwszej części 1891. Na min żeliwny krzyż bardzo bogato zdobiony. Całość ogrodzona metalowym płotkiem.

Krzyż

Obiekt: Krzyż przy drodze
Położenie: ul. Białostocka
Historia: Postawiony na miejscu starego drewnianego krzyża.

Metalowy krzyż z figurą Jezusa ukrzyżowanego, nad którą znajduje się metalowy ząbkowany daszek w kształcie łuku. Wysokość około 2 metrów.

Kapliczka

Obiekt: Kapliczka przed domem
Położenie: ul. Kościelna
Historia: Pani Apolonia, matka Bogumiły Łoś, umierając, poprosiła aby zaopiekować się figurą Matki Boskiej. Po jej śmierci figurkę przeniesiono do mieszkania pani Bogumiły. Stale była jednak przenoszona z miejsca na miejsce. W 1984 roku syn pani Bogumiły – Wojciech zrobił w ogródku kapliczkę, do której wstawiono Matkę Boską. W 2000 roku pan Wojciech odnowił kapliczkę.

Metalowa, oszklona kapliczka, zwieńczona stożkowatym dachem. Na górze i dole ażurowy metalowy ornament. W jej wnętrzu znajduje się figurka Matki Boskiej. Na szczycie daszku umieszczony jest krzyż. Kapliczka stoi na metalowym słupku.

Kapliczka

Obiekt: Kapliczka wbudowana w szczycie domu od strony ulicy
Położenie: ul. Kościelna
Historia: brak danych

Postać Matki Bożej za szkłem, umieszczona w łukowato zakończonej wnęce. Przyozdobiona lampkami.

Kapliczka

Obiekt: kapliczka przed domem
Położenie: ul. Kościelna
Historia: brak danych

Kapliczka z figurą Matki Boskiej umieszczona na kamiennym postumencie. Wszystko ma wysokość około 3 metrów. Zadaszenie ozdobne z krzyżem na szczycie. Środek ozdobiony kwiatami.

Krzyż

Obiekt: Krzyż przed domem
Położenie: ul. Białostocka
Historia: Ufundowany w 1926 roku przez matkę Kazimierza Bezubika.

Betonowy bielony postument o wysokości około 2 metrów. W górnej części postumentu umieszczony metalowy ozdobny krzyż. Na postumencie napis: „Od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas Panie. W 1926r. A. Ł.”

Krzyż

Obiekt: Krzyż przed domem
Położenie: ul. Białostocka
Historia: Ufundowany w 1935 roku przez Konstancję Dąbrowską – wiejską akuszerkę w intencji wszystkich zmarłych w rodzinie. Przy krzyżu co roku odprawiane są nabożeństwa majowe.

Na betonowym postumencie ustawiony jest granitowy postument. Na szczycie postumentu osadzony ażurowy krzyż żelazny kuty. Ramiona Krzyża zakończone listkami. Na przecięciu ramion puszkowa gloria, wewnątrz cynkowa figura Chrystusa.

Krzyż

Obiekt: Krzyż przed domem
Położenie: ul. Lipowa
Historia: Krzyż został postawiony w 1902 roku przez Wawrzyna Jackowskiego.

Na betonowym fundamencie ustawiony granitowy postument zakończony metalową szeroką wzmacniającą opaską. Na szczycie postumentu osadzony ażurowy, żelazny kuty krzyż. W połowie wysokości trzonu krzyża żeliwny odlew Matki Boskiej z dzieciątkiem i dwa adorujące aniołki. Na przecięciu ramion cynkowa figura Chrystusa. Na szczycie plakietka: „INRI”.

Krzyż

Obiekt: Krzyż przed domem
Położenie: ul. Lipowa
Historia: Krzyż został postawiony przez panią Bielawiec i pana Rutkowskiego około 1984 roku w intencji zmarłych rodziców i dziadków. Przeniesiono go z cmentarza.

Krzyż około 3 metrów wysokości, grysikowy fundament i postument na nim nieduży grysikowy krzyż. W przecięciu ramion cynkowa figurka ukrzyżowanego Chrystusa.

Krzyż

Obiekt: Krzyż przed domem
Położenie: ul. Lipowa
Historia: Został postawiony przed I wojną światową.

Drewniany krzyż wysokości około 4 metrów. Zdwojone kuliście zakończone ramiona. W przecięciu ramion cynkowa figura Chrystusa. Całe przecięcie ramion otoczone metalową kutą obwódką z której wychodzi 12 promieni. Krzyż jest w złym stanie.

Krzyż

Obiekt: Krzyż przed domem
Położenie: ul. Lipowa
Historia: Postawiony na miejscu starego drewnianego krzyża. Przy krzyżu co roku odprawiane są nabożeństwa majowe.

Metalowy, czerwony krzyż, wysokości około 5 metrów. Na skrzyżowaniu ramion cynkowy krucyfiks.

Udostepnij: